• Kryteria wyboru książek do czytania dzieciom

KRYTERIA WYBORU KSIĄŻEK DO CZYTANIA DZIECIOM

Do głośnego czytania dzieciom wybierajmy książki wspierające ich rozwój:

• skierowane do dziecka, dostosowane do jego wieku i wrażliwości, nie wzbudzające lęków;
          • napisane/tłumaczone poprawnym i pięknym językiem, dobre pod względem literackim;
          • wywołujące żywe zainteresowanie dziecka;
          • sensowne – o czymś istotnym dla dziecka, uczące je czegoś ważnego;
          • kształtujące postawę optymizmu i wiary w siebie;
          • rozwijające poczucie humoru, także abstrakcyjnego;
          • rozwijające dobry smak, oferujące rozrywkę na wysokim poziomie;
          • rozwijające wrażliwość estetyczną;
          • niosące pozytywny przekaz moralny, w tym przesłanie szacunku wobec dziecka, ludzi, innych istot, przyrody, kraju, uznanych norm społecznych i sprawiedliwego prawa;
          • promujące wzorce postaw akceptowanych społecznie jako dobre, mądre, sprawiedliwe, nieukazujące złych oraz niebezpiecznych zachowań jako atrakcyjnych.

Jak osiągnąć maksimum korzyści z czytania dzieciom?

• Czytać z radością, w miłej atmosferze, by utrwalić skojarzenie czytania z przyjemnością.
          • Czytać regularnie, o stałej porze – najlepiej 20 minut dziennie. Codziennie!
          • Na prośbę dziecka – czytać wielokrotnie tę sama książkę.
          • Nie czytać książek, których dziecko nie chce słuchać, które np. są dla niego nudne.
          • Traktować czytanie jako przywilej, nie zmuszać do czytania i nigdy nie traktować go jako kary.
          • Rozmawiać o lekturach; wyjaśniać, że nie wszystkie fikcyjne sytuacje są pożądane w życiu.
          • Zapewnić obecność książek w otoczeniu dziecka.
          • Dawać przykład radości czytania, czytając sobie samemu.

Źródło: https://calapolskaczytadzieciom.pl/zlota-lista/kryteria-wyboru-ksiazek-do-czytania-dzieciom/