•  

        AKCJA_ADAPTACJA

         

        Psycholog w przedszkolu

        Drodzy Rodzice!

        Z pewnością zastanawia Was, w jakim celu, w naszym przedszkolu zatrudniono psychologa. Jaki będzie zakres jego obowiązków? Co to znaczy dla Was i Waszych dzieci? Poniżej postaram się odpowiedzieć na Państwa pytania oraz wątpliwości.

        1. Funkcja opiekuńcza.

        Psycholog swoją obecnością wspiera nauczycieli w codziennej pracy. W grupach przedszkolnych każda dodatkowa para rąk do pomocy, bywa na wagę złota! Tym samym prowadzi on obserwacje uczestniczące w grupach przedszkolnych. Co to znaczy? Psycholog angażuje się w zabawę swobodną, spędza wspólnie z dziećmi czas, odpowiada na ich bieżące potrzeby, stymuluje sferę emocjonalno-społeczną. Dzięki temu jest w stanie określić, jak przedszkolak odnajduje się w swojej nowej roli. Jest to niezwykle ważne, ponieważ pozwala na szybkie wykrycie ewentualnych trudności, a dzięki temu – adekwatne reagowanie.

        1.  Diagnozowanie indywidualnych potrzeb dzieci.

        Współpracując z nauczycielami, psycholog prowadzi działania w odniesieniu do rozpoznawania potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych dzieci. Celem tych działań jest określanie mocnych stron przedszkolaków, ich predyspozycji, zainteresowań, uzdolnień oraz przyczyn niepowodzeń edukacyjnych czy też trudności w funkcjonowaniu. Wszystko to po to, by jak najwcześniej wykrywać bariery i ograniczenia utrudniające funkcjonowanie dziecka w placówce. A następnie je eliminować, by zapewnić dzieciom jak najlepsze uczestnictwo w życiu przedszkola.

        1. Organizowanie zajęć terapeutycznych.

        Ważnym zadaniem psychologa jest udzielanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej w formach odpowiednich do rozpoznawanych potrzeb. Mowa na przykład o zajęciach: adaptacyjnych, integracyjnych czy terapeutycznych. Ostatnie z wymienionych są działaniami ukierunkowanymi na konkretne dziecko i jego indywidualną potrzebę. Dlatego organizujemy zajęcia rozwijające kompetencje emocjonalno-społeczne. Podczas nich uczymy się, czym tak właściwie są emocje i jak sobie z nimi radzić. Trenujemy też, jak należy reagować w różnych sytuacjach społecznych, a tym samym wzmacniamy postawy prawidłowe. Zajęcia te mają przede wszystkim formę atrakcyjnej zabawy, bo jak powszechnie wiadomo – to dzięki zabawie uczymy się najwięcej.

        1. Psychoedukacja i profilaktyka.

        Szerzenie fachowej wiedzy z zakresu psychologii oraz korzystanie z rzetelnych źródeł nauki, również jest zadaniem psychologa w placówce oświatowej. Świat nieustannie się zmienia. Dlatego psycholog zobowiązany jest do ciągłego uaktualniania swojej wiedzy oraz doskonalenia warsztatu pracy w różnych obszarach życia człowieka i jego rodziny. Stąd częste promowanie wydarzeń z zakresu profilaktyki zdrowia oraz przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Warto pamiętać, że psycholog udziela nie tylko wsparcia emocjonalnego. Ważnym kawałkiem jego pracy jest wsparcie informacyjne dotyczące współpracy z innymi placówkami pomocowymi czy sieciami pierwszego kontaktu.

        1. Wspieranie rodziców i/lub opiekunów prawnych.

        Kolejnym istotnym zadaniem psychologa jest wspieranie rodzin dzieci uczęszczających do przedszkola. Tu wzajemne zaufanie oraz współpraca ma ogromne znaczenie. Warto pamiętać, że zarówno rodzice, jak i nauczyciele oraz przedszkole – mają wspólny cel. Chcą jak najlepiej dla dziecka oraz jego prawidłowego rozwoju. Dlatego, gdy dzieje się coś niepokojącego w najbliższym otoczeniu przedszkolaka, bądź dostrzegamy trudności, które innym wymykają się z obserwacji – kontaktujmy się, rozmawiajmy, dzielmy się takimi informacjami. Dzięki temu będziemy mogli szybko reagować i wprowadzać działania mające pomóc małemu człowiekowi oraz jego środowisku.

        Rodzicu! Zgłoś się do psychologa w przedszkolu, jeśli:

        - coś niepokoi Cię w zachowaniu Twojego dziecka!

        - Twoje dziecko ma trudność w radzeniu sobie z emocjami!

        - Wasza rodzina znalazła się w trudnej sytuacji życiowej!

        - obserwujesz znaczne różnice funkcjonowania dziecka w innych środowiskach!

        - potrzebujesz wsparcia emocjonalnego oraz informacyjnego!

         

        Przygotowała: Anna Pasikowska – psycholog

        Kontakt: psycholog.annapasikowska@gmail.com