• Jak wspomagać dziecko w wypracowaniu prawidłowego chwytu kredki oraz kiedy rozpocząć naukę “prawidłowego” chwytania kredki cz.I

        O tym, jak istotny jest prawidłowy chwyt pisarski, chyba nie muszą nikogo przekonywać. Dziecko przygotowane do takiej czynności, łatwiej opanowuje materiał szkolny, gdyż nie musi się skupiać na takiej czynności, jaką jest pisanie, ponieważ nie sprawia mu ona problemów.

        Dziecko powinno opanować tę umiejętność, w porę, tzn. już w okresie przedszkolnym. Zanim jednak dziecko zacznie pisać, musi przejść kilka bardzo ważnych kroków, które przygotują je do pisania krętych linii.

        Te kroki to:

        1) samoobsługa,

        2) chwyt dłoniowy i pęsetkowy (trzypunktowy)

        3) używanie nie piszącej ręki do trzymania papieru.

         

        Dziecko, ucząc się samodzielnego wykonywania różnych czynności, uczy się samoobsługi. Ubierając się, uczy się poruszania rękami czy ubraniem w określonych kierunkach; np. w górę, na dół, do wewnątrz, na zewnątrz i dookoła. Są to te same kierunki, które dziecko musi znać, by pisać litery i cyfry. Wymienione terminy są podstawowymi zarówno w ubieraniu się jak i w pisaniu. Należy zachęcać dziecko do używania obu rąk podczas rozbierania się i ubierania. Później jedna ręka stanie się dominującą, a druga będzie pełnić rolę pomocniczą. Podczas używania kredek, czy ołówka, dziecko będzie się posługiwało ręką dominującą, a ręka pomocnicza będzie potrzebna do trzymania kartki.

        Wydaje się, że naukę warto zacząć, gdy dziecko zaczyna dużo rysować – 3-latka łatwiej uczyć dobrych nawyków od początku niż potem korygować złe, co trwa dłużej i jest trudniejsze.

        Warto też zadbać o odpowiednie warunki do rysowania (światło, twarde podłoże), przytrzymywanie kartki drugą ręką, a także prawidłową pozycję ciała. Dziecko, które nie ma odpowiedniej siły w swoim ciele (dziecko pokładające się na stole, podciągające nogę lub nogi na krzesło, narzekające na brak sił do rysowania, itp.), będzie miało utrudniony start w nauce pisania. Dlatego tak istotne jest zadbanie o jego fizyczny rozwój i wzmocnienie kończyn górnych oraz całego ciała.

        Aby przygotować dziecko do nauki pisania, a przede wszystkim wzmocnić jego ciało, ręce do pracy, należy codziennie ćwiczyć dużą i małą motorykę, bez których pisanie będzie niemożliwe lub bardzo utrudnione.

        Tekst opracowany na podstawie:

        https://mojedziecikreatywnie.pl/2013/08/mala-motoryka/

        http://www.rozanydworek.com.pl/zieleniewo/?warto-wiedziec,90